facebook instagram Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dobry przewodnik, to jak dobry pilot na wycieczce objazdowej – może fajnie pokazać kraj i o nim opowiedzieć, a może być nudny, ogólnikowy i mało pomocny. I choć wydawać by się mogło, że w dobie internetowych blogów i vlogów, papierowy, czy ebookowy przewodnik nie bardzo ma dziś już sens, to wierzcie mi, że może on stać się zarówno inspirującym, a także pomocnym kompanem w podróży. Jaki zatem przewodnik wybrać pośród licznych wydawnictw na rynku? O to kilka pewnych pozycji z mojego bogatego doświadczenia podróżniczego i prywatnej biblioteczki.

Berlitz – na dobry początek

Może to z sentymentu, a może faktycznie dlatego, że czyta się je jak powieść o konkretnym kraju. Przewodniki wydawnictwa Berlitz, rozpalały moją wyobraźnię na studiach turystycznych, kiedy jeszcze nawet nie marzyłem o tym, że będę pilotem wycieczek w kilkunastu krajach, na różnych kontynentach… Czytając ich sekcje pt. wademekum o konkretnym kraju, odkrywa się ciekawostki świata i zapala do podróży do opisywanego kraju. Nie są to przewodniki bardzo szczegółowe w opisach miejsc, nie są też szczególnie praktyczne w radach. Ale świetnie opowiadają o danym kraju, na bazie jego charakterystycznych cech oraz przy opisach regionów. Dla tych, którym wystarczą podstawowe informacje o miejscach i atrakcjach, a bardziej cenią sobie klimat odwiedzanego kraju i swoje wrażenia ze zwiedzania, będą one odpowiednie. Ponadto polecam serie tematyczne tego wydawnictwa np. Jedwabny Szlak, czy Miejsca Pielgrzymkowe. Ciekawe i praktyczne są też przewodniki z serii Step by Step po miastach, jak Nowy Jork, Praga, Paryż, czy Londyn.

Dylematy w księgarni 😉
Dylematy w księgarni 😉

Wiedza i życie – inspirujące, wyjaśniające, piękne

Gdyby zamknięto mnie w więzieniu 😉 i nigdy już miałbym nie podróżować po świecie.., to o przewodniki tego wydawnictwa, poprosiłbym do więziennej celi… Bo jak się reklamują na swoich okładkach: „Pokazują to, co inne tylko opisują”. Ilustracje, opisy, plany i opracowania, są tak piękne, tak inspirujące, że czytając te przewodniki, jesteśmy już tam na miejscu… Do tego dość szczegółowo wymieniają wiele miejsc spoza utartego szlaku, mają dużo ciekawych wstawek, wyjaśniających kuchnię, architekturę, kulturę, czy przedstawiających znane osobistości z konkretnego kraju, a sekcja porad praktycznych, pozwala w podstawowym stopniu zaplanować wyjazd. Przewodniki te mają właściwie tylko jedną wadę… Od kilku lat nie ma wznowień na polskim rynku, a wcześniejsze egzemplarze są trudno dostępne i dużo kosztują. Ale mimo to warto, bo lektura tych przewodników, sama w sobie jest wyśmienitą podróżą…

Świetne plany i objaśnienia
Świetne plany i objaśnienia

Bradt i Lonley Planet – dla globtroterów

A teraz coś zupełnie innego… Jeśli nie potrzebujecie fotograficznej inspiracji, dokładnych opisów krajoznawczych, a ważniejsze są praktyczne informacje i to, jak poruszać się na miejscu – to sięgnijcie po te wydawnictwa. Te przewodniki dobrze się sprawdzą na wyprawach w dalekie – egzotyczne kraje oraz na kilku tygodniowe podróże po różnych państwach danej części świata. Rozkłady lokalnego transportu, aktualne informacje, tanie noclegi, ceny posiłków, biletów wstępu, lokalne agencje na standardowe i nietypowe wycieczki itd. itp. Dużo praktycznych informacji, a w przypadku wydawnictwa Bradt – dodatkowo jeszcze ciekawie krajoznawczo. Lonley Planet polecam wersje anglojęzyczne. Polskie tłumaczenia są mniej praktyczne, a przewodniki z serii „Najlepsze z najlepszych” – bardzo ogólnikowe. Etiopia, Mongolia, safari w Afryce, autostopem przez Azję, parki narodowe USA, czy trekkingi w Andach… Jeśli myślicie o tego typu podróżach, to powinniście sięgnąć po te przewodniki.

Moje planowanie podróży po Stanach Zjednoczonych
Moje planowanie podróży po Stanach Zjednoczonych

Bezdroża – podręczne i ciekawe

Małe, praktyczne, ciekawe i tanie – takie są przewodniki serii Trabelbook wydawnictwa Bezdroża. To świetnie skomponowany przewodnik, zawierający w sobie najważniejsze elementy, w bardzo podręcznym formacie. Można go schować dosłownie w kieszeni, a urozmaici długą jazdę autobusem, czy leniwe leżenie na plaży. Jest całe mnóstwo wydań zarówno o krajach, miastach, archipelagach wysp, czy charakterystycznych regionach. Obecnie chyba najlepsza relacja ceny do jakości na polskim rynku, a do tego dużo informacji krajoznawczych. Polecam także inne serie wydawnictwa Bezdroża.

Fragment mojej turystycznej biblioteczki
Fragment mojej turystycznej biblioteczki

Michelin – praktyczne i krajoznawcze

A na koniec tak, jak było na początku – czyli przewodnik który świetnie oddaje klimat danego kraju. Przewodniki Michelin, na początku bardzo fajnie wprowadzają do historii i kultury odwiedzanego kraju. Do tego opisują wiele jego rozpoznawalnych elementów. Polecają filmy i literaturę charakterystyczne dla odwiedzanego państwa, co jest rzadko spotykane pośród innych wydawnictw. A do tego są bardzo praktyczne, choćby przez przykłady tras i wypraw, liczne plany, mapy i sporo praktycznych informacji. Wszystko to, plus kolorowe wydania, czynią te przewodniki dobrze skomponowanymi, wartymi swojej dość wysokiej ceny.

Z dobrym przewodnikiem, każda droga doprowadzi Was do celu…
Z dobrym przewodnikiem, każda droga doprowadzi Was do celu…